348428-2017 - ResultatSverige-Söderhamn: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering Nybyggnad omsorgsboende och om- och tillbyggnad skola F-9 Ovanåkers kommun.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar två projekt som kommer att kontrakteras var för sig.
Demensboende Näskullen:
Ovanåkers kommun ska bygga ett helt nytt särskilt boende med profilering mot demenssjuka. Byggnaden ska ligga vid Näskullen i Edsbyn och innehålla 48 lägenheter med tillhörande gemensamma ytor. Byggnaden ska utföras i en våning med anpassad utemiljö.
Celsiusskolan:
Celsiusskolan i Edsbyn består idag av byggnader för årskurs 7-9 samt byggnader för årskurs F-6. Huskropparna är byggda från sent 1940-tal fram till 1971. Befintliga byggnader för årskurs 7-9 ska byggas om och till för en bättre och modernare lärmiljö. Byggnaderna för årskurs F-6 ska rivas. Samtliga årskurser i grundskolan ska inrymmas i den ombyggda skolan. Entreprenaden måste bedrivas i etapper, alltså kommer det att vara verksamhet i angränsande lokaler under entreprenadtiden. Arbetena skall bedrivas med hänsyn till verksamheterna inom området. Även utemiljöerna till skollokalerna ska ingå i projektet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen