2. Förfarande
Förfarande
Titel: ARKITEKT PROJEKTAVDELNINGEN – SYSTEMPROJEKTERING
Beskrivning: Denna upphandling omfattar konsultavtal med tre arkitektkontor. Uppdragen omfattar i huvudsak projektutveckling, med förstudiehandling som utgångspunkt, tillsammans med FBU:s projektchef/-ledare under detaljplanefasen och systemprojekterings-fasen (sker i normalfall parallellt med detaljplanefasen), fram till färdig plan-, bygglovs- och förfrågningshandling. Vissa uppdrag kan även komma att omfatta produktionsfasen.
Intern identifierare: 24/2
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000