2. Förfarande
Förfarande
Titel: Resebyråtjänster för vissa funktionshindrade elevers resor (Rg-resor)
Beskrivning: Denna upphandling avser resor för elever vid riksgymnasierna för döva (RGD) och hörselskadade (RGH) i Örebro. Rg-bidraget för hemresor kan beviljas för högst 18 stycken tur- och returresor, främst mellan elevens hem- och utbildningsort. Utöver hemresor under läsåret lämnas Rg-bidraget även för första och sista resan vid läsårets början respektive slut. Resorna ska göras enligt billigaste alternativ med allmänna kommunikationsmedel. Hänsyn kan dock tas till restid och funktionshinder. Under läsåret 2022/2023 var cirka 168 elever inom riksgymnasiet för döva och hörselskadade beviljade Rg-bidrag för resor.
Intern identifierare: 2024-5103-56
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Resebyråtjänster för vissa funktionshindrade elevers resor (Rg-resor)