348485-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Tekniska konsulter 2025-D
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Tekniska konsulter 2025-D
Beskrivning: - Brandskyddskonsult - Arkitekt - Projektstöd Samhällsfastigheter - Projektstöd Exploatering/Fastighetsrätt
Intern identifierare: KSUH/2025:12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70110000 Exploatering av fastigheter, 70111000 Exploatering av bostadsfastigheter, 70112000 Exploatering av andra fastigheter än bostadsfastigheter, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70121000 Försäljning eller köp av byggnad, 70122000 Försäljning eller köp av mark, 70122100 Försäljning av mark, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter, 70123200 Försäljning av andra fastigheter än bostadsfastigheter, 70332000 Tjänster avseende fast egendom som inte används för bostadsändamål, 70332300 Tjänster avseende industriell egendom, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71631480 Vägbesiktning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75251110 Brandskyddstjänster, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90400000 Avloppshantering, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90491000 Besiktning av avlopp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000