Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av bränslepellets.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09111400 Träbränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar leveranser av bränslepellets åt Ljusdal och Bollnäs kommuner. Beställarna har ett antal pelletsanläggningar som behöver leveranser av god kvalitet för bästa driftsekonomi. Bulkleveransen skall lossas direkt in i silos. Det totala behovet uppgår till ca 500 ton/år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Leverans av bränslepellets
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09111400 Träbränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen