348529-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Tidningspapper, handgjort papper, annat papper och annan papp, obelagda och obestrukna, av sådana slag som används för skrivning, tryckning eller annat grafiskt ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckmedia.
Referensnummer: 17FMV1660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22990000 Tidningspapper, handgjort papper, annat papper och annan papp, obelagda och obestrukna, av sådana slag som används för skrivning, tryckning eller annat grafiskt ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV/FSV Grafisk produktion förser Försvarsmakten och FMV med trycktjänster. Huvudproduktion består av böcker, foldrar, broschyrer, visitkort, blanketter, utbildningsmaterial, rekryteringsmaterial, handböcker storformatsproduktion, m.m. Maskinparken består av olika typer av digitala printrar och efterbehandlingsmaskiner. Grafisk produktion är lokaliserad i Stockholm.
Syftet med denna upphandling är att upphandla ramavtal för att täcka Försvarsmaktens och FMV:s behov utav tryckmedia såsom papper och förbrukningsmaterial till försvarets tryckeri.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tryckmedia
Del nr: Varukorg 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22990000 Tidningspapper, handgjort papper, annat papper och annan papp, obelagda och obestrukna, av sådana slag som används för skrivning, tryckning eller annat grafiskt ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tryckmedia till försvarsmaktens tryckeri.
Del nr: Varukorg 2