348530-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gynekologiska specialprodukter.
Referensnummer: VF2016-0168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0168 Gynekologiska specialprodukter.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktområden:
Spiraler, skydd för ultraljudsstav, livmoderringar, vaginalspek, vaginaldepressor, provtagare för endometriebiopsi, amningsvårtskydd, di-flaskor, vaginaltork, sugklocka m.m.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 8 000 000 SEK dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod:
Avtalets beräknade startdatum: 1.11.2017,
Avtalets beräknade slutdatum: 31.10.2019.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 8 000 000 SEKdock kan inga volymer garanteras.