Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt och textilservice i form av cirkulationstextilier(bädd, bad och patienttextilier), eget gods samt hyrkläder till personal inom omsorgsförvaltningarna samt för Moras del även kläder till kostenheten.