348685-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicintekniska produkter
Referensnummer: SF 2022/353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har omfattat köp och hyra av medicintekniska produkter med tillbehör och reservdelar. Upphandlingen var uppdelad i flera olika anbudsområden. Ramavtal har tecknats för följande anbudsområden: A1b Sängar hyra, A2a Madrasser, trycksårsprevention köp, A2b Madrasser, trycksårsprevention hyra, A3a Gåbord köp, A3b Gåbord hyra, A4a Rullstolar köp, A4b Rullstolar hyra, A5 Rollatorer köp, A6a Arbetsstolar köp, A6b Arbetsstolar hyra, A7a Personlyftar, lyftselar köp, A7b Personlyftar hyra, A8a Överflyttningsplattform, vridplattor köp, A8b Överflyttningsplattform, vridplattor hyra, A9a Hygienhjälpmedel köp, A9b Hygienhjälpmedel hyra, A10 Bas- och småhjälpmedel köp, A12a Kognitiva hjälpmedel - tyngdprodukter köp, A12b Kognitiva hjälpmedel - tyngdprodukter hyra, A13 Kognitiva hjälpmedel - tid, planering, IT köp.
Delområde A1a Sängar köp har överprövats och inget kontrakt har tecknats för delområdet. Delområde A11 Produkter för vård och behandling har avbrutits.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192100 Sjukbäddar, 33193100 Invalidfordon och rullstolar, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar medicintekniska produkter.
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17
Del nr: 18
Del nr: 19
Del nr: 20
Del nr: 21
Del nr: 22