348686-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av arkivmaterial för destruktion.
Referensnummer: 046797-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transport och destruktion av Försäkringskassans gallrade handlingar, enligt särskilda säkerhetsrutiner, som idag förvaras i Försäkringskassans centralarkiv i Östersund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning:
Försäkringskassan har behov av ca 10 stycken transporter och destruktion av arkivmateiral per år under avtalets år 1 och år 2.
Vid eventuell förlängning kommer behovet av destruktion av arkivmaterial minska med mellan 40-50 % Försäkringskassan avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Anbudets giltighetstid:
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 23.2.2018.
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.