34875-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torsta AB, hyra av två (2) skotare.
Referensnummer: TAB/2017/001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16100000 Jordbruks- och skogsmaskiner för markberedning eller odling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hyra av två (2) stycken fabriksnya skotare alternativt två (2) st. demonstrationskörda eller tidigare uthyrda skotare med max. 1 000 timmars driftstid till Torsta AB, enligt beskrivning i dokumenten Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Avtalsperioden är 1.8.2017-30.6.2019 med 11 månader per år. Option på förlängning upp till ytterligare 1 år som längst till 30.6.2020.
Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte och gångtiden är ca 800 timmar per år.
Leverantören kommer att ges möjlighet att utnyttja utrustningen i demonstrationssyfte vid tillfällen då det inte stör skolans verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen