2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mobila Trygghetslarm
Beskrivning: Idag använder Kalmar kommun endast stationära trygghetslarm i hemmet för omsorgstagare. Tekniska lösningar finns att kunna erbjuda trygghetslarm som fungerar vart som helst, vilket skapar en trygghet och mobilitet för våra omsorgstagare. Vi kommer fortsatt erbjuda stationära trygghetslarm, men för de omsorgstagare som kvalificerar in i denna kategori så vill vi kunna erbjuda en annan form av trygghet. Det mobila trygghetslarmet ska också vara utrustat med GPS-funktion för möjlighet att spåra/hitta omsorgstagare vid behov.
Intern identifierare: 2025-13
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 30237475 Elektriska sensorer, 33195000 Patientövervakningssystem, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35121700 Larmsystem, 35125100 Sensorer, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 79711000 Larmövervakningstjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000