348824-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Alkoholhaltiga drycker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alkoholhaltiga drycker
Referensnummer: 237/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15911000 Alkoholhaltiga drycker
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar alkoholhaltiga drycker. Upphandlingen omfattar två delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alkoholhaltiga drycker är ett rabattavtal som indelas i två delområden:
Delområde - Öl, cider och sprit
Omfattar alkoholfri öl, öl och cider över 3,5 % samt spritdrycker över 22 %. Delområdet omfattar även kylskåp, pumpar för öl och cider samt service och reparation av tillhandahållen utrustning.
Delområde - Vin
Omfattar alkoholfritt vin samt vin upp till 22 %