34886-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Elektricitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El 2018.
Referensnummer: El 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Med stöd av Colligio genomför härmed elva (11) stycken upphandlande myndigheter (AB Gotlandshem, AB Tierpsbyggen, CSN, Järfälla kommun, Linköpings Universitet, Luftfartsverket, Roslagsvatten, Tierps Energi & Miljö AB, Tierps Fjärrvärme AB, Tierps kommun, Tierps kommunfastigheter) en samordnad upphandling av energianskaffning och leverans av förnybar elkraft.
Den sammanlagda årvolymen beräknas till cirka 90 000 MWh och baseras utifrån tidigare uttag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen