348865-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorgsboende från 65 år enligt SoL, drift av Trollängen
Referensnummer: 2021-KSUH 0056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende verksamhetsdrift av vård- och omsorgsboendet Trollängen enligt socialtjänstlagen (SoL)
Tyresö kommun avser att upphandla 59 stycken vård- och omsorgsplatser enligt SoL för personer från 65 år. Upphandlingen avser såväl permanenta vård- och omsorgsplatser som korttidsplatser för personer som är i behov av somatisk vård och omsorg samt kognitiva sjukdomar/demens.
Trollängens vård och omsorgsboende består av 59 platser fördelade på sex (6) avdelningar. Huset är byggt i tre (3) plan.
Kommunen kommer att teckna avtal med en (1) anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende verksamhetsdrift av vård- och omsorgsboendet Trollängen enligt socialtjänstlagen (SoL) och enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun, med cirka 48 000 invånare, är en storstadsnära Kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i, 20 minuter från Stockholm city.
Läs mer om Tyresö på Kommunens hemsida www.tyreso.se
Omfattning
Trollängens vård och omsorgsboende består av 59 platser fördelade på sex (6) avdelningar. Huset är byggt i tre (3) plan med två (2) avdelningar på varje plan. Fem (5) av avdelningarna har tio (10) lägenheter vardera, på den sjätte (6) avdelningen finns nio (9) korttidsplatser. På samtliga avdelningar finns kök och matplats samt gemensamt vardagsrum. Det finns inget källarplan.
Bakom byggnaden finns gräsmatta och planterade träd och buskar. Gården är inte omgärdad av staket eller liknande. På samtliga avdelningar finns balkonger och på markplan finns några små belagda uteplatser i anslutning till vardagsrum/matplats och vissa av lägenheterna.
Trollängens vård- och omsorgsboende drivs idag av Förenade Care AB. Upphandlingen omfattas inte av verksamhetsövergång från Tyresö kommun, då verksamheten drivs av en extern utförare.
Anbudsgivaren kommer fortsättningsvis kallas utföraren.