See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad nybyggnation av grundskola, Söderskolan
Beskrivning: Skolan ska innehålla 750 elevplatser för grundskola, 45 elevplatser för anpassad grundskola, idrottshall, rörelserum samt tillagningskök med kapacitet för 1 000 portioner. Idag finns två (2) befintliga skyddsrumsbyggnader med totalt 480 skyddsrumsplatser. Dessa ska rivas och ersättas med 480 nya skyddsrumsplatser fördelade på två friliggande byggnader där taken kommer utnyttjas som skolgård/friyta. I utemiljön finns komplementbyggnader i form av uteklassrum, förråd, lekotek mm. För mer info se AFA.21
Intern identifierare: TKFN 2022/00127
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45112710 Utformning av grönområden, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Obligatorisk del