348887-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenkemisk Analys.
Referensnummer: 4867-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser vattenkemiska analyser i sjöar och vattendrag i Halland.
Allmän beskrivning och syfte:
Anbudsinbjudan avser vattenkemiska analyser av prover som tas inom kalkningsuppföljningen och den regionala miljöövervakningen i Halland.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten”.
Upphandlingsförfarande:
Denna upphandling genomförs som en öppen upphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Möjligheterna att komplettera eller förtydliga uppgifter i anbuden är starkt begränsade. Anbud som ej är kompletta kan komma att förkastas.
Helt eller delat anbud:
Anbud ska lämnas helt och kan inte delas.
Alternativa anbud:
Anbud ska utformas helt enligt anbudsförfrågan. Reservationer accepteras inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan:
Totalt omfattar undersökningarna drygt 1 600 prov per år enligt Analyssammanfattningen 4.1.2 Av sammanställningen framgår även analysomfattningen. Någon garanti för att denna volym uppnås kan inte ges.
Finansieringen av de aktuella undersökningarna beslutas årligen av Naturvårdsverket. Länsstyrelsen förbehåller sig rätten att ändra analysomfattningen baserat på medelstilldelningen. En särskild förhandling om prisreduktion alternativt pristillägg kommer då att ske.
Uppdraget gäller från och med januari 2018 till och med december 2020 med möjlighet till förlängning med ett plus ett år.
Elektroniskt anbudsförfarande:
Länsstyrelsen genomför upphandlingen elektroniskt via upphandlingssystemet Tendsign.
ALL kommunikation avseende upphandlingen ska ske via Tendsign.
Anbudsgivare får genom Tendsign bland annat:
— Komplett förfrågningsunderlag.
— Eventuella kompletteringar/informationsmeddelanden.
— E-postavisering vid nya händelser.
— Kontroll av ställda frågor i förfrågningsunderlaget.
— Kontroll av att alla frågor och bekräftelser med kravgräns är uppfyllda.
— Svar på eventuella ställda frågor via funktionen ”Frågor och svar”.
— Underrättelse om tilldelningsbeslut.
Behörig företrädare/anbudsgivare ska registrera sig i Tendsign och skapar på så vis ett individuellt anbudsgivarkonto och använder detta konto för att kunna läsa förfrågningsunderlag samt skapa och skicka anbud via Tendsign. Observera att anbudsgivarkontot som behörig företrädare/anbudslämnare använder ska vara registrerat på organisationsnummer som det anbudsgivandet företaget innehar. Vidare är det av stor vikt att anbudsgivarkontot registrerats med korrekt information så som adress, telefon, e-post adress och annan relevant information och att dessa uppgifter i framtiden ska hållas uppdaterade. Tänk även på att varje individuellt konto registreras på korrekt avdelning inom företaget, vid registrering i Tendsign. Detta är särskilt viktigt om behörig företrädare/anbudsgivare finns på en lokal adress till skillnad från huvudorganisationens adress.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support
TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00.
För företag under bildande (som ej har organisationsnummer) erhålls inloggning till Tendsign genom att kontakta Tendsigns support.
Anbudsgivare är skyldig att före insänt anbud, kontrollera att samtliga begärda handlingar i förfrågningsunderlaget enligt förteckningen har levererats samt att ställda frågor har besvarats korrekt.
Bilageförteckning:
Bilagor som bifogas anbudet.