34890-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Nyhetsbyråtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyhetstjänst
Referensnummer: ÅM2021-1720
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyhetstjänsten är en nyhetsbyråtjänst som innebär att Åklagarmyndigheten prenumererar på artiklar producerade av leverantörens redaktion. Dessa skickas ut i realtid och ger myndigheten tillgång till artiklar som främst handlar om rättsväsendet. Artiklarna kan även handla om politiska nyheter och andra relevanta nyheter i enlighet med den profil som sätts upp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79980000 Prenumerationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Åklagarmyndigheten avser att upphandla en nyhetstjänst med en heltäckande nyhetsbevakning i realtid som kan tillhandahålla nyheter om rättsväsendet och myndighetens olika verksamhetsområden. Både inrikes- och utrikesnyheter ska levereras, där fokus ligger på inrikesnyheter. Tjänsten utgör en del av Åklagarmyndighetens omvärldsbevakning. Materialet ska vara allsidigt enligt journalistiska principer om källkritik och objektivitet.
Avtalsperiod
Preliminär avtalsstart för avtalet är december 2021. Avtalet ska gälla i ett (1) år med möjlig förlängning om 1+1+1 år. Avtalsperioden kan som längst uppgå till totalt fyra (4) år.