348903-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Injustering av värmesystem.
Referensnummer: UPPH2017-0108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala genomför ett omfattande energieffektiviseringsprojekt i ett antal byggnader. Ett behov av injustering i ett flertal av dessa byggnader med ojämn värme finns. Genom denna upphandling avser beställaren teckna ramavtal med en entreprenör för avrop att utföra injustering av värmesystem i sitt fastighetsbestånd under avtalsperioden från avtals undertecknande och 2 år framåt med möjlighet till 24 månaders förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen