34891-2022 - ResultatSverige-Lerum: Brandskyddstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckutrustning m.m.
Referensnummer: KS21.881
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar service och underhåll (årsprov) av kommunens brandsläckare och inomhus brandposter. Nyinstallation av brandsläckare och övrig utrustning kan förekomma.
Service och underhåll (årsprov) av brandgasventilation/rökluckor.
Funktionskontroll och service av nödljusanläggningar och vägledande markeringar (hänvisningsarmaturer).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111300 Brandsläckare, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen