2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Borås Provaren 1
Beskrivning: RISE i Borås bedriver ett flertal testbäddar för provning, kalibrering och forskning. Det är ett kontinuerligt arbete att vidareutveckla verksamheten och som ett led i detta arbete även att efterleva de lagkrav som återfinns i säkerhetsskyddslagen 2018:585, vilket har givit behov av en nybyggnation.
Intern identifierare: 24/74
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000