349052-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Hyra och tvätt av arbetskläder för personal inom boenden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyra och tvätt av arbetskläder för personal inom boenden
BeskrivningUpphandlingen omfattar Luleå Kommuns behov av hyra och tvätt av arbetskläder till personal inom boenden.
Intern identifierareKLF 2024/962
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareHyra och tvätt av arbetskläder för personal inom boenden