Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner.
Referensnummer: KS 2017/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Licenspartner och därtill kopplade konsulttjänster. Avtal med en leverantör som innehar såväl expertis som erforderliga verktyg samt agerar återförsäljare av licenser och förnyelse av underhåll utav licenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22456000 Licenser, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/04/2017Slut: 31/03/2018
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalstiden gäller från den dag då båda parter tecknat avtal och ett (1) år framåt. Kommunen, C4 Energi AB och Kristianstads Renhållnings AB har rätt att skriftligen förlänga avtalet i upp till ytterligare tre (3) år med ett (1) år åt gången med oförändrade villkor.