Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Hälso- och sjukvård, tandvård, trafik, kultur, näringslivsutveckling mm
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Integrationsplattform
Referensnummer: 20RS4859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionens mål med upphandlingen är att skapa ett informationsnav för trafikinformation rörande den allmänna kollektivtrafiken bestående av buss och tåg. Till navet ska externa applikationer/system kunna anslutas för att uppnå detta. I navet ska både planerad trafik och ändringar/störningar hanteras och navet ska kunna tillgängliggöra den aktuell och relevant data/information både resenärer, interna användare samt andra externa system/applikationer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 48813200 System för passagerarinformation i realtid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen