Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser konsulttjänster för elprojektering samt elrevisioner och eltekniska utredningar vid behov inom Beställarens byggnader och anläggningar. Uppdragen kan även avse solenergianläggningar, landelförsörjning till fartyg, infrastruktur för laddning av elfordon och batterilager. Uppdragen kommer att avropas successivt där det vid respektive avrop kommer att framgå vad uppdraget omfattar. Uppdragen kan därav variera i både tid och uppdragens storlek.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsulttjänster för projektering av el, tele och data i anläggningar och byggnader. Avtalet avses att användas vid projektenheten, anläggningsförvaltning, anläggningsdrift samt, vid behov, även av aktörer inom den outsourcade fastighetsdriften.