Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Light Sheet Microscope
Referensnummer: 2-3082/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38510000 Mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet (KI) will acquire a Light-Sheet (LS) microscope for the Biomedicum Imaging Core (BIC). The tenderer is hereby invited to offer a Light Sheet microscope designed for imaging of live or fixed cells or tissues.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The procurement is carried out as an open procedure according to Swedish Public Procurement Act (2016: 1145) (LOU). For more information on procurement procedures, see upphandlingsmyndigheten.se.