349359-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Mark och Bygg.
Referensnummer: 17/111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsulter inom mark och bygg. Syftet är att upphandlingen ska generera ett ramavtal på vilket B kan avropa tjänster vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och Mål:
Syftet är att upphandlingen ska generera ramavtal på vilket B vid behov kan avropa konsulter inom område Bygg och Mark.
Omfattning:
Ramavtalen kommer att nyttjas vid ny, om- och tillbyggnad-, projektering samt underhållsprojekt. Avrop sker enligt den rangordning som blivit resultat av anbudsutvärderingen vid upphandlingen.
Uppdrag kommer att omfatta de moment och krav som följer rollbeskrivningar som biläggs för varje anbudsområde. Anbudsområdena är följande:
Anbudsområde 1 Bygg – Konstruktör / projektör,
Anbudsområde 2 Mark – Konstruktör / projektör inkl. yttre VA,
Anbudsområde 3 Bygg – Byggledare / delprojektledare,
Mark – Byggledare / delprojektledare,
Bygg – Projekteringsledare inkl. bas P,
Anbudsområde 4 Bygg – Besiktning,
Mark – Besiktning,
Anbudsområde 5 Arkitekt – Bygg,
Anbudsområde 6 Brandskyddskonsult.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.