349380-2017 - ResultatSverige-Växjö: Transport av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av slam.
Referensnummer: TN 2017-00096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport, omhändertagande och nyttiggörande av slam från Sundets avloppsreningsverk, Växjö.
Sundets avloppsreningsverk (Sundets ARV) är beläget sydväst om Växjö och producerar för närvarande cirka 7 500 m³ avvattnat slam per år med en TS-halt på cirka 22-28 % motsvarande drygt 2 000 ton TS (år 2016).
Växjö kommun har nu för avsikt att sluta avtal med en entreprenör för fortsatt avsättning av slammet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen