2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av pendelbåtslinje L84+L83
Beskrivning: Trafiknämnden avser att upphandla pendelbåtlinjerna L83 Stockholm (Strömkajen) till Vaxholm och Rindö samt L84 Stockholm (Strömkajen) till Värmdö (Ålstäket) i ett gemensamt avtal vid lämplig tidpunkt (L84s innevarande avtal löper ut april 2028, men möjlighet finns att avsluta april 2026 eller april 2027).
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001