Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av ett skonsamt demersalt fiske LIF (Low Impact Fishing)
Referensnummer: SLU ua 2018.2.4.4-1659
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63726700 Fiskefartygstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU upphandlar tjänst för utveckling av skonsamt demersalt fiske. Anbudsgivaren ska tillhandahålla fartyg med besättning kommer av SLU att ersättas med garantibelopp per fiskedag. Vidare ska anbudsgivare i anbudet inkomma med pris för tillverkning av kompletta trålriggningar inklusive montage. Se upphandlingsdokument för mer information. Anbudet ska vara på svenska
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37413100 Fiskeredskap, 60651000 Uthyrning av fartyg med besättning, 77700000 Tjänster i samband med fiske
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen