34982-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av vårdens special- och sekretessavfall
Referensnummer: LS 2017-1628
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar omhändertagande av vårdens special avfall till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser. Dessutom har TioHundra AB, Region Gotland, Karolinska Institutet samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat. Region Gotland kommer till en början att avropa förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90524100 Insamling av sjukvårdsavfall, 90524200 Hantering av sjukvårdsavfall, 90524300 Bortforsling av biologiskt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen