2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn – Reduktionsfiske i Östhammarsfjärdarna
Beskrivning: Östhammars kommun annonserar i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap § 5, meddelande om frivillig förhandsinsyn, i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla utförandet av reduktionsfiske i Östhammarsfjärdarnan enligt bifogad projektplan. Motivering till varför upphandlingen inte annonseras är att enligt 10 kap. 5 § LOU får upphandlande myndighet som avser att tilldela ett kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. 12–19 §§ informera om sin avsikt genom en annons, s.k. frivillig förhandsinsyn. Den tekniska metod som ska användas är unik och det bedöms inte föreligga någon konkurrens. Kommunen bedömer därför att endast Klara Vatten Sverige AB kan komma i fråga som leverantör av efterfrågad tjänst. Kommunen har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling 6 kap. 14§ punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Klara Vatten Sverige AB enligt projektplan för projektet Reduktionsfiske i Östhammarsfjärdarna, förutsatt att projektet blir beviljat finansiering från Länsstyrelsen i Uppsala län.
Intern identifierare: KS-2023-839
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster