Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-329 Bro över Värtabanan.
Referensnummer: 17/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45221100 Anläggningsarbeten för broar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar byggnation av en ny bro för Bobergsgatan över Värtabanan samt ombyggnad av anslutande vägar.
Objektet är beläget i Norra Djurgårdsstaden, detaljplan Ängsbotten och angränsar till Värtabanan, Norra länken, Ryttarstadion och Nationalstadsparken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45221110 Byggnation av bro, 45221111 Byggnation av vägbro, 45221113 Byggnation av gångbro, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen