350004-2020 - ResultatSverige-Malmö: Trädgårdstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växtservice
Referensnummer: UPP 2020/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö universitet avser teckna ett ramavtal avseende hyra inkl. växtservice av växter.
Malmö universitet avser att teckna avtal med en (1) leverantör. Anbudsgivaren ska lämna anbud för hela Malmö universitets behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
I Malmö universitets lokaler finns i dagsläge leasade växter. Deras omfattning och placering framgår av Bilaga 1, se växter markerade med ”hyra”. Det finns möjlighet för nya leverantören att överenskomma med befintlig leverantör om att köpa de befintliga växterna av denne för att därefter hyra växterna till Malmö universitet inom ramen för det nya avtalet.
Malmö universitet äger 3 växtväggar i fastigheten Nereus. Dessutom äger Malmö universitet ca 80 växter; deras placering framgår av bilaga 1, se växter markerade med ”service”. Även skötsel av växter som Malmö universitet äger ska ingå i avtalet.
Ramavtalet omfattar inte snittblommor eller trädgårdsskötsel.
Anbudsgivare uppmanas att själva bilda sig en uppfattning om gällande omfattning och placering av växter i Malmö universitets lokaler. För detta uppmanas anbudsgivare kontakta Ricard Bentell; ricard.bentell @mau.se som ombesörjer besök i lokalerna.
Följande lokaler berörs:- NIAGARA, NI. Besök: Nordenskiöldsgatan 1. Leverans: Bassänggatan 2, 211 19 Malmö- STUDENTCENTRUM, NEREUS. Besök: Neptuniplan 7. Leverans: Matrosgatan 1, 211 18 Malmö- ORKANEN, OR. Besök: Nordenskiöldsgatan 10. Leverans: Jacob Bagges gata 2,211 19 Malmö- ODONTOLOGISKA FAKULTETEN (Tandvårdshögskolan), KL. Besök: Carl Gustafs väg 34. Leverans: Smedjegatan 16, 214 21 Malmö- HÄLSA OCH SAMHÄLLE, AS. Besök: Jan Waldenströms gata 25. Leverans: Jan Waldenströmsgata 25, 214 28 Malmö- GÄDDAN, G8. Besök: Citadellsvägen 7. Leverans: Citadellsvägen 7, 211 18 Malmö- FORSKAREN. Per Albin Hanssons väg 35-KRANEN. Besök: Östra Varvsgatan 11. Leverans: Östra Varvsgatan 11
För närmare information se https://mau.se/kontakt/
Malmö universitets lokaler byggs förhållandevis ofta om för att anpassas till de olika verksamheternas behov. Dessutom ställs relativt ofta nya krav på lokalytornas storlek, vilket kan bidra till att vissa lokaler kan komma att omdisponeras, hyras ut eller sägas upp under kontraktstiden. Å andra sidan kan bruk av nya lokaler också bli aktuellt. Leverantören ska således vara införstådd med att förändringar av lokalerna troligen kommer att ske, med ibland kort varsel, under avtalstiden. Det kan följaktligen påverka behovet av växter.
Exempel på miljöer där växterna placeras:- entréer,- väntrum,- öppna kontorslandskap,- personalrum,- större mötesrum, - korridorer,- växtväggar.
Växterna och krukorna ska vara anpassade till miljön där de placeras, både vad gäller storlek, placering, ljusbehov och ventilation. Valet av växter ska ske i samråd med Malmö universitets beställare Facility Service. Leverantören ska lägga stor vikt vid beställarens önskemål och samtidigt ha den kunskap som krävs för att avgöra vilka växter som passar i de specifika miljöerna. Leverantören ska bidra med förbättringsförslag och idéer gällande växtval och placering.