Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning av slam från enskilda avloppsanläggningar och fettavskiljare inom Gästrike återvinnares verksamhetsområde
Referensnummer: 13457
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tömning och transport av slam från enskilda avloppsanläggningar (slamavskiljare och slutna tankar) och fettavskiljare inom beställarens verksamhetsområde. Beställarens verksamhetsområde är kommunerna Gävle, Hofors, Ockelbo, Sandviken och Älvkarleby.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90430000 Bortskaffande av avloppsvatten, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen