2. Förfarande
Förfarande
Titel: Framework agreement testing and laboratory services
Beskrivning: Tenderers are hereby invited to participate in procurement 25FMVU859 Framework agreement testing and laboratory services. The purpose of this procurement is to secure a reliable and qualified Contractor, capable of delivering a wide range of laboratory analyses and diagnostic tests in accordance with established quality standards and applicable regulations. The main product groups are shoes and boots made of leather.
Intern identifierare: 25FMVU859
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71900000 Laboratorietjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 18813000 Skodon med ovanläder av skinn, 18815000 Stövlar, 18815100 Kängor, 18830000 Skyddsskor, 18832100 Flygkängor, 73430000 Test och utvärdering, 73431000 Test och utvärdering av säkerhetsutrustning, 79132000 Certifieringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: FMV har ett behov av att utföra tester på fotbeklädnader, handskar och annan materiel av läder som upphandlas åt Försvarsmakten. Testresultaten ska användas till att utvärdera anbud och att fastställa gränsvärden till tekniska kravställningar i kommande upphandlingar samt utvärdera om produkter uppfyller certifieringar. Labbinstitutet ska även kunna bistå med framtagandet av nya relaterade testmetoder och vara stöttande vid överprövningsärenden som gäller testresultaten. Exempel på tester som upphandlas är bifogade denna strategi.
Intern identifierare: Framework agreement testing and laboratory services