2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specifik upphandling av IT-drift och tekniker Tiohundra
Beskrivning: Tiohundra har en hybridmiljö i tre olika miljöer med 77 servrar. De viktigaste systemen ligger i Azure Local. Teknikern ska kunna arbeta med: Server-, klient- och operativsystem i Azure och Azure Local. Design av tekniska lösningar. Standardisering, effektivisering, säkerhet och drift av kritiska vårdapplikationer i komplexa miljöer. Katalogtjänster, certifikat, identitet och behörighet. Optimering och prestanda i servermiljö. Design och implementering av nya funktioner, uppgraderingar och LCH.
Intern identifierare: XC 2603-0437
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000