Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun använder el för sina fastigheter och belysning avvägar etc. Nuvarande elavtal upphör 31.12.2017.
Bjuvs kommun söker med denna anbudsförfrågan att finna ett marknadsmässigt pris för elleveranser, samt att säkerställa Bjuvs kommunsoffentliga upphandlingar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bjuvs kommuns mål är att finna elleveranser som speglar marknadens prisnivå.