35016-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad – Byggledning Mark och VA
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledning Mark och VA
BeskrivningVatten- och avfallskompetens i norr AB (Vakin) söker genom denna upphandling 2-4 byggledare/kontrollanter. Upphandlingen avser konsultuppdrag som byggledare/kontrollant inom teknikområde Mark och VA. Som byggledare/kontrollant agerar du som projektledarens representant gentemot våra entreprenörer i utförandeskedet. I uppdraget ingår uppgifter som t.ex: • Byggledning, kontroll samt rådgivning i projekt • Uppföljning av krav i entreprenader • Granskning av ritningar vid om- och tillbyggnad av ledningsnät • Medverka vid syn och besiktningar Uppdraget kräver erfarenhet från VA-branschen och specifikt ledningsentreprenader. Uppdraget omfattar ca 2000 timmar per år.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92389:Lot:1