350161-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsgas.
Referensnummer: 2017/0373-VKF-061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Metanrik gas, som bränsle till snabbgående förbränningsmotorer, i flytande form.
Inbjudan:
VafabMiljö Kommunalförbund inbjuder härmed till anbudsgivning avseende: Metanrik gas, som bränsle till snabbgående förbränningsmotorer, i flytande form.
Upphandlingens totala värde:
Upphandlingens totala värde för hela perioden, inklusive option om förlängd avtalstid uppskattas till: 25 000 000 SEK.
Avtalets startdatum:
Avtalets startdatum: 9.11.2017.
Avtalets slutdatum:
Avtalets slutdatum: 30.11.2019.
Option:
Förlängning kan göras av köparen i 2 omgångar. Varje förlängning gäller i följande antal månader:12.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09123000 Naturgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Referensnummer:
Upphandlingens referensnummer är: 2017/0373-VKF-061.
Tillhandahållande av förfrågningsunderlag:
Förfrågningsunderlag tillhandahålles via det webbaserade upphandlingsverktyget TendSign.
Upphandlingens omfattning:
Förlängning kan göras av köparen i 2 omgångar. Varje förlängning gäller i följande antal månader: 12.
Avtalsform:
Det avtal som tecknas mellan köpare och säljare är ett ramavtal med fastställda villkor. Detta innebär att en anbudsgivare antas för specifik tjänst eller tjänstekategorier.