35025-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsresor med taxi
Referensnummer: UH-2022-155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds kommun avser att upphandla skolskjutsresor med taxi.
Från och med höstterminen 2023 övergår ordinarie skolskjutstrafik till kollektivtrafik. Ordinarie skolskjutstrafik kompletteras med vissa taxiresor utifrån elevers individuella behov, växelvisa boende och andra förhållanden som kräver taxi för att kommunen skall leva upp till sina åtagande i enlighet med antaget skolskjutsreglemente och lagstiftning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar alla skoldagar från och med 1 juli 2023 till och med 30 juni 2026 med möjlighet till förlängning i ytterligare två läsår.
Omfattar ett till två fordon om 4 till 7 passagerarplatser där alla passagerare sitter på bältad plats.