350306-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Elektricitetsmateriel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av reservkraft på teknikbodar
Referensnummer: Svk 2023/1648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682000 Elektricitetsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Byte av reservkraftaggregat på teknikbodar placerade på 14 olika stationer. Upphandlingen är uppdelad i två geografiska anbudsområden:
Anbudsområde 1 - MittAnbudsområde 2 - Norr
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Mitt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31682000 Elektricitetsmateriel, 31682500 Reservelektricitetsaggregat, 31682510 Reservkraftssystem, 31682530 Reservkraftstillförsel, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 51000000 Installation (utom programvara), 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byte av reservkraftaggregat på teknikbodar
Anbudsområde 2 - Norr
Del nr: 2
Byte av reservkraftaggregat på teknikbodar. Upphandlingen är fördelad på två anbudsområden.