2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - ett (1) styck blodgasinstrument
Beskrivning: Region Blekinge har för avsikt att teckna ett leverans- och ramavtal avseende ett (1) styck mindre blodgasinstrument med tillhörande förbrukningsmaterial. Värdet uppskattas till 4 700 000 (fyra miljoner sjuhundratusen) SEK exklusive moms. Förfarandet är valt med anledning av tekniska skäl. Regionen har behov av uppmätt numeriskt analysresultat av fetalt Hb. Mot bakgrund av detta avser regionen att teckna avtal med Triolab AB (orgnr 556352-9295) tidigast 2026-06-02. Kontaktuppgifter till leverantören: info@triolab.se tel 031-81 72 00
Intern identifierare: RB2026-0757
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38434520 Apparater för analys av blod
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38434500 Biokemiska analysatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Region Blekinge avser att teckna ett leverans- och ramavtal avseende ett (1) styck blodgasintrument med tillhörande förbrukningsmaterial.
Intern identifierare: Frivillig förhandsinsyn - ett (1) styck blodgasinstrument