Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RAMAVTAL PILOTTEST MED INJEKTERING AV KOLLOIDALT AKTIVT KOL I OMRÅDEN FÖRORENADE MED PFAS
Referensnummer: 423-705/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90720000 Miljöskydd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ändamålet med uppdraget, som är del i ett större projekt, är att validera och kontrollera metoderna och resultaten när injektering av kolloidalt aktivt kol används för att binda PFAS i jordlager, samt sprida resultatet till allmänheten. Av detta följer att det är av vikt för myndigheten att det resultat som framgår av undersökningen kan spridas så att allmänheten får del av det samt att det är möjligt för de som kan vara intresserad av att använda eller utveckla metoden har möjlighet att få del av resultat och rapporter av uppdraget. SGUs syfte med uppdraget är att ge möjlighet för andra att utifrån detta uppdrags resultat vidare utveckla eller använda resultatet som uppdraget ger.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90720000 Miljöskydd, 90722200 Miljösanering, 90740000 Spårning, övervakning och återställning av förorenande ämnen, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal med tekniska miljökonsulter eller entreprenörer avseende injektering av kolloidalt aktivt kol.
Beställaren kommer att teckna ramavtal med 1 Leverantör.