350325-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Projektledare genomförandeprojekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget omfattar Projektledare för genomförandeprojekt som ska utgöra en resurs inom Sollentuna kommun, Väsjöprojektet.
Denna roll kommer att ta ett övergripande ansvar för genomförandet av utbyggnaden av Väsjön omfattande ekonomi, kvalitet, tid och risker. Ett arbete som sker i nära samarbete med ett flertal andra kompetenser och ansvariga inom kommunen, men också med involverade konsulter, entreprenörer, exploatörer och fastighetsägare.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner