Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättkemikalier och doseringsanläggning för textilier.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39831000 Tvättmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
TvNo Textilservice AB (556194-6152) har för avsikt att upphandla tvättkemikalier, för i huvudsak tvätt av sjukhusgods i avhärdat vatten till en volym av cirka 4 400 ton/år (2016).
Utöver detta skall leverantören leverera en komplett doseringsanläggning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42993200 Doseringsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen