35042-2022 - ResultatSverige-Älmhult: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice
Referensnummer: 21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Hisservice till Älmhult och Allbohus, Alvesta kommun.
Annonsen ska speglas på Alvesta kommuns hemsida.
Uppdraget är, förutom att uppfylla gällande lagstiftning och förordningar, att säkerställa driftsäkerhet och funktion för samtliga hissar, så att trygghet, komfort och tillgänglighet för brukare upprätthålls. Uppdraget ska också syfta till att minimera negativ miljöpåverkan samt bidra till minskad energiförbrukning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen