350526-2016 - ResultatSverige-Ängelholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karlslund – drift av särskilt boende.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 25: Hälso- och sjukvård och socialtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar driften av särskilt boende – Karlslund med 40 vårdboendeplatser. Ängelholms kommun är huvudman för de tjänster som omfattas av denna driftentreprenad.
Vårdtagarna har ett omfattande omvårdnads- och eventuellt medicinskt behov samt behov av helinackordering där insatserna från anhöriga och/eller hemvården/hemsjukvården inte kan tillgodose omvårdnadsbehovet i ordinärt boende. Platser kan också tas i anspråk i form av parboende.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.