350579-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Grävmaskinstjänster 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholm Vatten inbjuder härmed intresserade att inkomma med anbudsansökan avseende Ramavtal Grävmaskinstjänster 2017 enligt bifogat underlag. Upphandlingen omfattar Del A bestående av inhyrning av grävmaskiner med förare för egen regiverksamheten inom avdelning Ledningsnät Produktion, ca 31 000 timmar/år, här ingår också jour- och beredskap med 2 maskiner per vecka inkl. förare året runt, och Del B bestående av Lastmaskinstjänster, service och underhåll på våra återvinningsanläggningar för schaktmassor i Älvsjö och Ulvsunda ca 4 000 timmar/år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner