350622-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skärholmen: Städning av skolor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvård till förskola och fritid i Skärholmen.
Referensnummer: 2.2.2-337/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919300 Städning av skolor
II.1.4.
Kort beskrivning
Skärholmens stadsdelsförvaltning i Stockholm stad bedriver en antal förskolor och parkleker på olika adresser i stadsdelen. Uppdraget avser lokalvård i dessa lokaler.
Upphandlingen avser följande typer av lokalvårdstjänster:
Regelmässig lokalvård,
Storstädning,
Fönsterputs,
Golvvård.
Avtal kommer att tecknas med 1 leverantörer.
Upphandlingens volym:
Den sammanlagda städytan uppgår till 11 481 m². För en fördelning av lokaler och ytor, se rubrik objektbeskrivning.
Uppdragets omfattning:
Uppdraget omfattar lokalvårdstjänster inom förskola/fritid.
Förskolor antal 17 st.
Fritid 4 st.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholm stad, Skärholmens stadsdelsförvaltning inbjuder er att lämna anbud avseende lokalvård av förskola samt parklekar enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Avsikten är att sluta avtal med en leverantörer under 2 år från 15.1.2018–14.1.2020 eller efter avtalstecknade. Skärholmen ska äga rätt men ej skyldighet att att förlängas med 2 + 2 år, som längst till 14.1.2024, med oförändrade villkor.
Skärholmens stadsdelsförvaltning samordnar upphandlingen och anlitar serviceförvaltningen som ombud.
Stadens organisation är i ständig förändring och verksamheters driftsform kan ändras under pågående avtalstid som en följd av politiska beslut.
Upphandlingens bakgrund:
De nuvarande avtalet som finns idag löper ut 14.1.2018 och ny upphandling ska genomföras. Syftet med upphandlingen är att skapa en god miljö med en lokalvård som håller hög kvalitet för de personer som verkar och vistas i lokalerna
Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom Skärholmens sdf försvinner eller tillkommer.
Beskrivning av förutsättningarna i respektive lokal. Se separat bilaga.